Poduszka bezpieczeństwa finansowego

Zabezpieczenie finansowe rodziny to podstawa właściwego zarządzania budżetem domowym. Jest obowiązkowym celem finansowym, który powinniśmy zrealizować, zanim zajmiemy się myśleniem o inwestycjach czy czerpaniu dochodów z naszych pieniędzy. Ma za zadanie zapewnienie nam stabilności i bezpieczeństwa. Niezależnie od sytuacji na rynku pracy czy rynkach kapitałowych. Innymi słowy, poduszka finansowa to spokojny sen nasz i członków naszej rodziny i miękkie lądowanie w każdej, najbardziej nieoczekiwanej sytuacji życiowej.

Co to jest poduszka finansowa?

To pojęcie znały już nasze babcie, tyle że używały zupełnie innego określenia. One mawiały na to, że to pieniądze na czarną godzinę. Być może pamiętasz tajemniczą kopertę, upchniętą w bieliźniarce, między pościelą, po którą sięgały z ciężkim westchnieniem, gdy coś waliło się i paliło. Wyjmowały wtedy swoją poduszkę bezpieczeństwa i często za pomocą kilku banknotów, w sekretny sposób rozwiązywały problem. Niespodziewanych zdarzeń jest sporo.

Może to być nagła choroba, utrata pracy, nagłe zmniejszenie dochodów czy po prostu awaria samochodu. Część takich zdarzeń dotyka nas wszystkich jak choćby zbliżający się kryzys związany z pandemią, część tyczy się bezpośrednio naszej rodziny, jak utrata pracy przez naszego partnera czy zerwanie dachu przez wichurę. Takie sytuacje pokazują wyraźnie, że poduszka finansowego bezpieczeństwa pozwala nam przetrwać do tzw. lepszych czasów, bez martwienia się o to, czy mamy co włożyć do garnka i konieczności liczenie się z łaską i niełaską rządzących, którzy zechcą lub nie, nas wspomóc.

Kto powinien mieć poduszkę finansową?

Każdy z nas powinien mięć zbudowana poduszkę bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy jesteś sam, czy masz świetną i dobrze płatną pracę czy masz na utrzymaniu rodzinę i ledwie wiążesz koniec z końcem, powinieneś mieć własną poduszkę bezpieczeństwa. Rzecz jasna, najbardziej dotyczy to tych, którzy zobowiązali się do utrzymania rodziny, wychowania i wykształcenia dzieci. Można przyjąć, że w chwili kryzysu, dorosły kawaler zrezygnuje z najmu luksusowego apartamentu i wróci po dach mamy. Tyle że mama musi mieć za co, go utrzymać. Dlatego faktycznie, szczególnie odpowiedzialni rodzice powinni mieć zgromadzoną sporą poduszkę bezpieczeństwa.

Sporo, czyli ile

Odpowiedź na to pytanie jest łatwa i zarazem trudna. Po pierwsze dlatego, że sam musisz stwierdzić, ile powinna mieć na utrzymanie twoja rodzina. Musisz wiec podliczyć wszelkie koszty stałe, które ponosisz co miesiąc: czynsze, opłaty za dostawy mediów, opłaty za usługi, prenumeraty i abonamenty oraz sroki potrzebne ci na zakupy żywności, chemii gospodarczej czy kosmetyków. Tyle tylko, że opłaty stałe to nie wszystko, ponosisz także koszty mniej regularne: raz w roku wyjeżdżasz na wakacje, opłacasz ubezpieczenie auta czy nieruchomości, kupujesz wyposażenie szkolne itp. Te wszystkie koszty także powinieneś policzyć i podzielić przez 10. Czemu dziesięć, a nie dwanaście, tyle ile jest miesięcy w roku? Po to, aby pozostał ci pewien zapas. Nie wiesz, czy coś nie zdrożeje lub, czy nie pojawi się nowa potrzeba. Teraz tylko mnożysz uzyskaną sumę. Jeśli przez trzy, uzyskasz kwotę, która pozwoli ci na spokojnie przeżycie trzech miesięcy.

Jeśli masz zawód niszowy, jesteś cenionym specjalistą w swojej branży, z rozbudowaną siecią kontaktów, masz pewność, że tyle czasu wystarczy, abyś znalazł dobrą pracę, a przynajmniej nie gorszą od poprzedniej będzie to kwota wystarczająca. Jednak jeśli twoja sytuacja na rynku pracy nie jest Az tak optymistyczna, przygotuj się na dłuższe poszukiwania i zabezpiecz się na sześć miesięcy. Jeśli do tego chorujesz, masz problemy ze zmianą miejsca zamieszkania, nie jesteś otwarty na kontakty, zgromadź pieniądze na dwanaście miesięcy. To sytuacja idealna i warto do niej dążyć.

Gdzie trzymać zgromadzone środki?

Zgromadzone środki powinny być łatwo dostępne. Oczywiście, nie chodzi o to, żebyś babcinym sposobem trzymała je w bieliźniarce, to po prostu niebezpieczne. Pieniądze powinny być po prostu łatwo dostępne. Nie jest sztuką ulokowanie ich np. w nieruchomości, bo gdy zajdzie potrzeba, nie odzyskasz ich łatwo i szybko. Powinno to być odrębne konto oszczędnościowe, lokaty krótkoterminowe (to bezpieczne rozwiązanie) czy obligacje. W wyborze najlepszych wariantów pomogą Ci rankingi kont lokat i kont oszczędnościowych – wktorymbanku.pl. Ważne, aby były to instrumenty finansowe proste w likwidacji i takie, które w przypadku zamknięcia nie wygenerują strat. Poduszka bezpieczeństwa to pieniądze, które mają zapewnić ci spokój, a nie zarabiać na siebie. Kiedy zgromadzisz potrzebną kwotę, pomyślisz o inwestycjach.