Kredyt samochodowy czy warto z niego skorzystać?

Polacy już od dawna kupując samochody stawiają przede wszystkim, na jakość. Stąd wzrost sprzedaży aut nowy, a jeśli chodzi o samochody używane to zdecydowanie rośnie sprzedaż samochodów nowszych. Chodzi przede wszystkim o kwestie komfortu i bezpieczeństwa. Nowe samochody o jednak wyższe ceny. Są jednak sposoby na sfinansowanie takiego zakupu. Jednym z nich jest kredyt na zakup samochodu. Czy warto z niego skorzystać?

Kredyt na auto – czy warto?

Kredyt samochodowy pod kątem konstrukcji nie różni się od tradycyjnego kredytu gotówkowego. Poza tym, iż jest to kredyt, z którego środki finansowe przeznaczyć można wyłącznie na zakup samochodu. Pieniądze trafiają bezpośrednio na konto sprzedającego. Co ważne, kredyty samochodowe często oferowane są na dużo lepszych warunkach w porównaniu z tradycyjnymi kredytami gotówkowymi. Mowa tu przede wszystkim o korzystniejszym oprocentowaniu. Łączny koszt kredytu (RRSO) bywa dużo niższy niż w przypadku kredytów gotówkowych. Dużą zaletą kredytów samochodowych jest także długi okres kredytowania. Banki często oferują kredyt samochody nawet na okres 10 lat. W przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego najczęściej jest to okres o połowę krótszy. Oznacza to, że miesięczne raty są po prostu niższe. Warto także wspomnieć, że uzyskanie kredytu samochodowego jest również łatwiejsze. W przypadku zakupu auta w salonie bądź w komisie często nie jest nawet potrzebna wizytka w banku. Wszystkie formalności w imieniu klientów załatwiają dealerzy.

Czym kierować się przy wyborze kredytu samochodowego?

Kredyt samochodowy oferuje niemal każdy bank. Wybór oferty nie jest, zatem prosty. Warto, zatem wiedzieć, czym się kierować przy jego wyborze. Każda oferta powinna być dokładnie przeanalizowana. Oczywiście pod uwagę brać należy koszty kredytu. Nie tylko jego oprocentowanie, ale także inne koszty, np. w postaci prowizji bądź ubezpieczenia. Istotne jest także czy bank wprowadza ograniczenia, co do samochodu, jaki można w ramach kredytu zakupić. Część ofert dotyczy jedynie samochodów nowych, jednak część dotyczy także aut używanych, w tym sprowadzonych z zagranicy. Warto zatem zastanowić się nad tym, jaki samochód chcemy kupić na kredyt – nowy czy używany?