Jak zabezpieczyć swoją przyszłość finansową?

Nie lubimy myśleć o swojej przyszłości, o starości i zakończeniu kariery zawodowej. Nie wyobrażamy sobie nas samych w wielu emerytalnym i nie potrafimy zaplanować swoje przyszłości. Co więcej, przez kilka pokoleń, wpajano nam, że niewiele zależy od nas samych, a obowiązująca przez dekady idea państwa, pozornie socjalnego po prostu nas rozleniwiła i oduczyła samodzielnego zarządzania własnymi pieniędzmi. Wpojono nam, że emerytura nam się należy, wytłumaczono, że przejdziemy na nią wcześnie i starano udowodnić, że nieokreślony ktoś, ponosi za nią odpowiedzialność. To myślenie w nas trwa i nie umiemy zabezpieczać swojej przyszłości. Co może nas ochronić?

Oszczędzanie

Niestety, choć kochamy żyć dniem dzisiejszym, musimy pamiętać, że odkładanie pieniędzy na przyszłość to podstawa. Jeśli nie nauczymy się systematycznie oszczędzać, choćby najmniejszych kwot, z czasem zostaniemy z niczym. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy za kilka lat służba zdrowia nie będzie całkowicie prywatna, pieniędzy w ZUS nie zabraknie i czy kolejna reforma nas nie dotknie. Bez oszczędności będzie nam po prostu trudno, dlatego jak najwcześniej musimy rozpocząć gromadzenie choćby najdrobniejszych kwot.

Gromadzenie majątku, w taki sposób, aby był on inwestycją

Niechętnie inwestujemy w aktywa, a zakup nieruchomości obarczony jest w naszym przypadku nadmiernym sentymentem. Dom czy mieszkanie traktujemy jak rodzinne gniazdo i dorobek życia, który planujemy przekazać w spadku następnym pokoleniom. To błędne myślenie. Lokale, na które wzięliśmy wieloletnie kredyty hipoteczne, musimy traktować jak swoją inwestycję w przyszłość i kupować w taki sposób, aby w ciągu lat nie traciły na wartości, po to, aby je w odpowiednim momencie spieniężyć. Swój dom traktujmy jak inwestycje na przyszłość, bez sentymentów, za to ze świadomością, że tkwi w nim określony kapitał, który we właściwym momencie wypłacimy i wykorzystamy.

Zobacz także: Poduszka bezpieczeństwa finansowego

Oszczędzanie na własną rękę

ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe to z pewnością dobry start na przyszłość. Tyle tylko, że pieniądze w nich zgromadzone będą tak drobne i nieznaczące, że jeśli samo nie odłożymy środków, nasza emerytura będzie bardzo skromna. Pamiętajmy też, że zawodowy czas pracy człowieka to około czterdziestu lat i zastanówmy się, jak częstej zmianie ulegną rządy i rządzący w ciągu czterech dekad. Każdy z nich może mieć nowy i ciekawszy pomysł na naszą emeryturę, a my możemy wyjść na tym, jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Nauczmy się, czym jest procent składany i liczmy na siebie i swoje umiejętności.