Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Większość z nas ma różnego typu kredyty i zobowiązania finansowe. Największym z nich jest z pewnością kredyt hipoteczny, który ma praktycznie każdy z nas. Nie ma w tym nic dziwnego, praktycznie nie istnieje inna możliwość nabycia własnego lokalu, jak tylko sięgniecie po tę formę pożyczki. Tyle tylko, ze zwykle to nie jedyna nasza pożyczka. Korzystamy z kart kredytowych, kupujemy na raty i lubimy konsumpcję. To wszystko może prowadzić do kłopotów.

Zobacz także: Jak sprawdzić BIK?

Spirala zadłużenia

Bardzo często sami nie zdajemy sobie sprawy, że znaleźliśmy się w pułapce długów. Spirala zadłużenia to sytuacja, w której nie jesteśmy w stanie przeżyć miesiąca bez pożyczenia kolejnych pieniędzy, zwykle tylko po to, aby spłacić nimi poprzednie zobowiązania. Nieszczęśliwy splot wydarzeń, nawarstwienie problemów, utrata lub znaczące zmniejszenie dochodu mogą sprawić, że dotknie ona każdego z nas. Wystarczy, że raty kredytów będą wyższe niż wysokość naszych dochodów i właściwie przestaniemy dostrzegać możliwość wyjścia z pułapki.

Jak unikać spirali zadłużenia?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się bananie prosta. Po prostu należy się nie zadłużać. Tyle że to tak samo abstrakcyjne, jak wiele innych teoretycznie dobrze znanych prawd. Bywają przecież w życiu sytuacje, w których zupełnie nie poradzimy sobie bez pożyczki. Kredyty są dla ludzi, tylko trzeba umieć z nich korzystać. Pierwszą zasadą, która powinna nam wejść w nawyk, jest ograniczanie kwot rat tylko do 40% swoich dochodów. Kwota całości zobowiązań nie może być wyższa, bo po prostu zabraknie nam na spłaty. Zanim sięgniemy po pożyczkę, musimy więc wiedzieć, jak przedstawia się nasz budżet. Przede wszystkim, bo wcale nie jest to takie oczywiste, musimy wyliczyć, ile wynoszą nasze regularne dochody, a więc te, które otrzymujemy systematycznie. Nie wliczamy w te kwoty premii czy nagród, bo przecież nie możemy być pewni, że je otrzymamy. Druga część naszych obliczeń to stałe zobowiązania: opłaty, czynsze, abonamenty i raty. Dopiero wtedy wiemy, czy możemy pozwolić sobie, na zaciągniecie kolejnej pożyczki.

Odpowiedzialne pożyczanie

Przede wszystkim musimy unikać sięgania po pożyczkę pod wpływem impulsu. To najgorsze, co możemy zrobić i zupełnie nieistotne, czy jest to wysoko oprocentowana chwilówka, czy raty zero procent. Zanim pożyczymy, policzmy dokładnie, jak będzie wysokość raty i czy stać nas na to, aby ją spłacać.