Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Z roku na rok Polacy zadłużają się coraz bardziej.

Najnowsze dane, o których zawiadamia Biuro Informacji Kredytowej traktuje obecnie o łącznym zadłużeniu blisko 80 mld zł. Nie tylko wzrastają kwoty zadłużeń, ale też ilość osób zadłużonych. (źródło: https://media.bik.pl/publikacje/4315 ). Ludzie są świadomi swoich długów, ale niewiele robią – jak sami przyznają – aby z nich wyjść.

Kredyt konsolidacyjny – czy jest ratunkiem przed długami?

Faktycznie kredyt ten jest dedykowany osobom, które mają wiele kredytów, i chcą utrzymać płynność finansową. Ma na celu skonsolidowanie (zespolenie) wszystkich, osobno wziętych pożyczek kredytowych. Konsument korzystający z takiego rozwiązania otrzymuje od banku jedną, miesięczną ratę, i w dodatku często mniejszą niż suma wszystkich z osobna. Oczywiście wiąże się to z wydłużeniem okresu płatności, oraz wyższym kosztem.

Jeśli osoba z wieloma zobowiązaniami uda się do banku i wyrazi chęć starania się o konsolidację – procedura będzie bardzo zbliżona do tej, która jest rutynową przy każdym kredycie. Klient będzie weryfikowany pod względem wiarygodności finansowej (poprzez sprawdzenie jego historii kredytowej), i nie tylko. Bank może poprosić o dokumentację wszystkich wziętych pożyczek, umów, a także może poprosić o aktualne zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy. W interesie banku jest zawrzeć umowę, która będzie bezpieczna dla obydwu stron. Dodatkowe pytania tj.: miesięczne wydatki, opłaty za mieszkanie, alimenty i inne, nie powinny zdziwić.

Zgoda banku na konsolidację to połowa sukcesu.

Nie należy tracić wówczas czujności. Przy zwieraniu umowy należy zwrócić szczególną uwagę na proponowane przez bank warunki:

  • Rata kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa niż suma rat przed konsolidacją w stosunku miesięcznym
  • Zweryfikować wysokość prowizji, jaką proponuje bank za udzielenie konsolidacji
  • Bank może zaproponować swoje zabezpieczenie np: w postaci ruchomości bądź nieruchomości posiadanych przez klienta.

Zawsze można złożyć propozycję konsolidacji do kilku banków, porównać oferty, i wybrać najbardziej korzystną dla siebie. W tym celu służy RRSO – Rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Pozwala ona w bardzo szybki sposób porównać dostępne oferty kredytowe na rynku.