Bezpieczeństwo lokat bankowych

Lokaty bankowe uchodzą wśród klientów za jedne z najbardziej stabilnych produktów depozytowych na rynku. Są idealnym produktem dla osób, które nie oczekują wysokiego oprocentowania środków pieniężnych, lecz zależy im na stałym i pewnym zysku z tytułu oprocentowania lokat. Co jednak w momencie, kiedy bank, w której posiadamy ulokowane pieniądze, ogłasza bankructwo? W takiej sytuacji również możemy być spokojni o nasze ciężko zarobione pieniądze.

Zabezpieczenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Każdy bank, który sprawuje działalność w Polsce w oparciu o prawo bankowe, są koordynowane przez instytucję o nazwie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, depozyt każdego klienta w każdym banku jest zabezpieczony do sumy 100 tysięcy euro. Dzięki temu, posiadając dowolną kwotę w banku do tego właśnie limitu, w przypadku upadku instytucji bankowej, klient za pośrednictwem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego odzyska całość swojego depozytu. Limit 100 tysięcy euro jest obowiązujący dla każdego rachunku, w każdym banku, z którego korzysta klient. Dla przykładu, posiadając 70 tysięcy euro w banku A, 80 tysięcy w banku B oraz 90 tysięcy w banku C, gdy wszystkie 3 banki ogłoszą upadłość, BFG zobligowany jest do zwrotu wszystkich środków zdeponowanych w 3 bankach. W przypadku jednak, gdybyśmy posiadali całość majątku w jednej instytucji, ochronie podlega tylko część do ustalonego limitu. Warto więc pamiętać, by dywersyfikować miejsca w którym gromadzimy większe kwoty pieniędzy mając z tyłu głowy właśnie taki czarny scenariusz.

Jak długo klient musi czekać na odzyskanie swoich pieniędzy

W przypadku, gdy nasz bank ogłasza upadłość, a my nie mamy dostępu do pieniędzy, które ulokowaliśmy na bezpiecznej lokacie, Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest zobowiązany do podania informacji, gdzie należy zgłosić się po odbiór naszych pieniędzy. Dobrą wiadomością jest to, iż wypłata środków z banku, który ogłosił upadłość, może trwać maksymalnie 20 dni. Jest to więc bardzo krótki czas oczekiwania.

Nasze oszczędności są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego niezależnie od tego, czy lokatę zawiązaliśmy w banku komercyjnym, czy w małym banku spółdzielczym. Mając swoje środki na lokacie, możemy spać spokojnie, nie martwiąc się, że następnego dnia oszczędności naszego życia znikną bez naszej winy.

Dlatego właśnie lokaty to świetny produkt do trzymania poduszki bezpieczeństwa.